ايران بزرگترين توليدكننده و چين بزرگترين واردكننده پسته

به گزارش ايسنا،‌ پسته عمده كالاي صادراتي تجار تهراني است و 90 درصد اقتصاد پسته، اقتصاد صادراتي است به طوريكه هر ساله بيش از 60 درصد از اين محصول به ارزش بيش از يك ميليارد دلار به كشورهاي اروپايي، عربي، خاور دور، CIS و … صادر مي‌شود كه در اين ميان چين بزرگترين خريدار پسته ايراني است.
هرچند كه در توليد پسته رقبايي همچون آمريكا، ‌تركيه و سوريه براي كشورمان پيدا شده اما هنوز ايران بزرگترين توليدكننده بوده و با سهم بيش از 46 درصد از صادرات جهان اولين صادركننده پسته در بازارهاي جهاني است.
پس از ايران، آمريكا با سهم 32 درصدي دومين صادركنند و تركيه با سهم 12 درصدي سومين صادركننده پسته به بازارهاي جهاني محسوب مي‌شوند.
مصرف پسته در آمريکا در مقايسه با ساير مغزيات خوراکي ناچيز است و بخش عمده‌اي از اين محصول را به كشورهاي بلژيک، هلند و منطقه اداري ويژه هنگ‌کنگ صادر مي‌كند كه از آنجا به کشور چين صادر مي‌شود؛ چيني‌ها به موازات افزايش درآمد سرانه‌اشان به مصرف‌ككنده‌اي بزرگ براي خشکبار تبديل شده‌اند.
گفتني است؛ رشد توليد پسته در جهان حدود چهار درصد است اما ايران امسال به دليل نامساعد بودن شرايط اقليمي و خشكسالي نزديك به 20 درصد از برداشت را از دست داد.